Haber Sitem

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Genelkurmay Başkanlığı’na Hulusi Akar atandı

  Genelkurmay Başkanlığı’na Hulusi Akar atandı

  Tarih 05Ağustos2015, 14:01 Editör Haber Editörü

  Yüksek Askeri Şura kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

  Onaylanan YAŞ kararına göre Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanlığı’na atandı.

  YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıkladı. YAŞ kararlarıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanlığına Orgeneral Galip Mendi atandı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk YAŞ üyeliğine atandı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun görev süresi bir yıl uzatıldı.

  Hulusi Akar kimdir?
   
  Orgeneral Hulusi Akar 1952 yılında Kayseri'de doğdu.
   
  1972'de Kara Harp Okulu'ndan, 1973'te de Piyade Okulundan mezun olan Hulusi Akar, 1980 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde çeşitli birliklerde ve Kara Harp Okulunda Takım Bölük Komutanlığı ve Bilgi İşlem Subaylığı görevlerinde bulunmuştur.
   
  Sırasıyla 1982'de Kara Harp Akademisi, 1985'de Silahlı Kuvvetler Akademisini bitiren Hulusi Akar, 1987 yılında Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetler Kurmay Kolejinden mezun olmuştur. Ayrıca 1982'de Kara Harp Akademisi'ni bitiren Akar, 7.Piyade Alayında Karargâh Bölük Komutanlığı görevinde bulunmuştur.
   
  Genelkurmay Başkanlığı da dahil olmak üzere çeşitli karargâh ve birliklerde Harekât ve Eğitim Kısım Amirliği, İcra Subaylığı ve Şube Müdürlüğü görevlerini icra etmiştir. Ayrıca, Kara Harp Akademisinde Öğretim Elemanlığı ve 1990-1993 yılları arasında Napoli / İtalya'daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhında İstihbarat Subaylığı görevlerinde bulunmuştur. Hulusi Akar, 1993-1994 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Özel Kalem ve Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlükleri, 1994-1997 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevlerini yerine getirmiş, 1997-1998 yıllarında Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı görevinde bulunmuştur.
   
  1998 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden Hulusi Akar, bu rütbede 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 2002 tarihinde Tümgeneralliğe terfi etmiştir.
   
  Tümgeneral rütbesiyle Akar, Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürütmüş ve 2007 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.
   
  2007 yılında Korgeneral olan Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2011 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.
   
  2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II. Başkanlığı görevini yürüten Orgeneral Akar, 03 Ağustos 2013 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmıştır.
   
  Genelkurmay Başkanlığı'nca İç Güvenlik Harekâtındaki başarılarından dolayı Üstün Cesaret ve Feragat Madalyasıyla ödüllendirilmiş olan Orgeneral Akar, ayrıca TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Şeref Madalyasıyla ile taltif edilmiştir. Orgeneral Akar aynı zamanda Bosna-Hersek'te SFOR harekâtındaki görevinden dolayı ABD Liyakat Madalyası ve Kore Cumhuriyeti Milli Güvenlik Liyakat Madalyası sahibidir.
   
  Orgeneral Hulusi Akar evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

  Bu haber 56233 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Yurt

  Fikr-i Asım Derneğinden Sultangazi'de dev toplantı

  Fikr-i Asım Derneğinden Sultangazi'de dev toplantı İşte detaylar...

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Ülkemizi her alanda en ileri seviyeye kavuşturacağız

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Ülkemizi her alanda en ileri seviyeye kavuşturacağız Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülhane Külliyesi Spor Salonu'nda Sağlık Bilimleri Üniversitesinin 2018-2019 akademik yıl aç...

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi