Haber Sitem

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  NÜD Başkanı Rint Akyüz: “Kaybımızın telafisi mümkün değil!”

  NÜD Başkanı Rint Akyüz: “Kaybımızın telafisi mümkün değil!”

  Tarih 05Eylül2015, 00:13 Editör Haber Editörü

  Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği (NÜD) Başkanı Rint Akyüz, 2014/15 sezonunda nişasta bazlı şeker kotasının sadece yüzde 30 arttırıldığını hatırlattı. Akyüz, Danıştay’ın tarihinde görülmemiş bir süratle “yürütmenin durdurulması” kararı vermesi neticesinde sektör olarak bu kotayı da kullanamadıklarını açıkladı. Başkan Akyüz, “Bu saatten sonra kaybımızın telafisi mümkün değil. Bu karardan, Türkiye’ye ihracat yapan ülkelerin dışında hiç kimsenin bir kazancı olamaz.” eleştirisinde bulundu.


  Yeni sezonda tarihi rekoltenin beklendiği mısırda ilk hasat Adana Taşçı Köyü Mevkii’nde düzenlenen 2015 Mısır Hasat Şenliği ile başladı. Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği (NÜD) işbirliği ile gerçekleştirilen Hasat Şenliği’ne NÜD Başkanı Rint Akyüz’ün yanı sıra Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Behçet Homurlu, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç ve Adana Valisi Mustafa Büyük ile protokolden isimler, çiftçiler, basın mensupları katıldı.

  Şenliğin açış konuşmasını gerçekleştiren NÜD Başkanı Rint Akyüz, mısırda bereketli bir yıl yaşandığına dikkat çekerek; “Son yıllarda yaşanan ciddi verim artışının da etkisiyle bu yıl 6,5 milyon ton rekolte bekliyoruz. Çok değil bundan 10-15 sene önce mısır üretiminin 2 milyon tonlarda olduğunu hatırladığımızda, üç misli üretim artışıyla elde edilen başarının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacaktır.” dedi.

  Mısır üretimi artışında sağlanan bu başarının ardında nişasta sanayicileri olarak mütevazı bir katkılarının olduğunu belirten Akyüz, hasatla birlikte yaptıkları düzenli alımların, seneler içerisinde üretimi teşvik ettiğini düşündüklerini ifade etti. Akyüz, her yıl çiftçiden 1,2-1,3 milyon tona yakın mısır alımı yaptıklarını belirtti.

  “Yüzde yüz yerli mısır kullanıyoruz”
  “Mısır bizim sanayimizin ana ham maddesidir” diyen Akyüz, nişasta sanayicilerinin üretimlerinde Türk çiftçisinin yüzde yüz yerli mısırını kullanmakta olduğunu hatırlattı. “Dolayısıyla, mısırın ekiminden hasadına ve depolanmasına kadar geçen süreçte çiftçimize rehberlik etmeyi de bir görev olarak addediyoruz.” diyen Akyüz sözlerine şöyle devam etti:

  “Buradan yola çıkarak, hem ülkemizdeki mısır tarımında ilerlemeyi hem de kaliteli ham madde tedariğimizin sürekliliğini sağlayacak çeşitli eğitim ve araştırma projelerini hayata geçirdik. Mısır hasadı sırasında ürünün kalitesinden birinci derecede sorumlu olan Biçerdöver Operatörlerinin eğitiminin yanında, çiftçilerimize aflatoksin ve doğru ürün kurutma teknikleri konularında bilgi verilen panel, seminer gibi eğitim çalışmalarını Toprak Mahsulleri Ofisi ile birlikte gerçekleştirdik.

  5977 Sayılı Biyogüvenlik Yasası’nın yürürlüğe girmesini takiben de ilk işimiz, ülkemizin mısır ekimi yapılan bölgelerindeki çiftçilerimizi kanunun getirdiği yeni düzenlemeler konusunda bilgilendirmek ve GDO bulaşışına yönelik yoğun çiftçi eğitim programları gerçekleştirmek oldu.

  Öte yandan 2013 yılında başlattığımız ‘Güvenilir Ham madde Tedarik Projesi’nde; tüm ülkedeki mısır hasadını temsil edilecek şekilde 22 ilimizden birinci ve ikinci hasat öncesi tarlalardan farklı numuneler topluyoruz. Bu numuneleri akredite bir laboratuvarda aflatoksin ve GDO analizlerine tabi tutmak suretiyle, çiftçimizin ürününün ve sanayimizin ham maddesinin kalitesini garanti altına alıyoruz.”

  “AB, 2017 yılında şeker sektöründe kotaları kaldırıyor.”
  Ülkemizin tarımsal kapasitesi ve gücünün olağanüstü olduğuna vurgu yapan NÜD Başkanı, ancak bu olağanüstülüğüne karşın tarımımızdaki belli başlı sorunları aşamadığımıza dikkat çekti.

  “Bizim ülke olarak makro düzeyde bu sorunlarla uğraşmamız, tarım ve sanayimizi geliştirmeye çalışmamız gerekirken, maalesef pazarda yapılması gereken rekabeti pazar dışına taşıyan, suni gündemler yaratan, kamuoyunu kasıtlı yanlış bilgiyle kirleten lobiler tüm enerjimizi tüketiyor.” diyen Akyüz; bu lobiler tarafından kamuoyunda yaratılan ‘mısır şekeri sağlığa zararlıdır’ algısının, piyasada yapılması gereken rekabetin başka mecralara taşınmasına ve üstelik bunun bilim dışı yalanlarla yapılmasına güzel bir örnek teşkil ettiğini savundu.

  Akyüz; “Bütün bu algı lobileri çiftçimizin emeğine, sanayicimizin yatırımlarına ve alın terine saygısızlık yaptığı gibi, ülkemiz insanının da temel beslenme hedeflerini baltalamaktadır.” şeklinde konuştu.

  “Bizler, bu kısır çekişmelerle uğraşırken, Avrupa Birliği ülkeleri, 2017'de kalkacak şeker kotasına kendisini hazırlıyor.” diyen Akyüz konuşmasına şöyle devam etti:

  “2017 yılında Avrupa, serbest piyasa kurallarına tabi bir şeker rejimine geçecek. Ancak bu kararın bile bugünden etkileri hisedilmeye başlandı. Örneğin; 2017 yılı için şekerde hedefledikleri 400 Euro iç piyasa fiyatına daha şimdiden ulaştıklarını söylemem lazım. Gıda sanayisinin en önemli hammaddelerinden bir tanesi olan şeker, rekabet ettiğimiz AB üreticilerine artık dünya fiyatlarından ulaşacak ve bizim rekabet şansımız gittikçe zorlanacak.

  Biz ise şu anda yüzde 27 kapasite ile çalışıyoruz. Bu çok ciddi bir kayıptır. Artık Türkiye’de kotaların kalkması lazımdır. 15 senedir özelleştirme hedefine hizmet edemeyen Kota sistemini sürdüremeyeceğimiz ortadadır. Bunun mutlaka kalkması lazım ki dünya ile rekabet edebilelim.”

  “Kota kayıt dışını teşvik ediyor.”
  “Öte yandan kota sistemi kayıt dışını da teşvik ediyor. Sanayimizin, 2001 yılında resmi rakamlara göre 461 bin ton satışı varken, bugün kota ile 232 bin tona mahkum ediliyoruz. İhtiyaç ise 900 bin tona yaklaştı. Peki, ne oluyor? Öyle veya böyle bu ihtiyaç, bir şekilde temin ediliyor. Yani biz, çok ciddi bir şekilde kayıt dışını teşvik etmiş oluyoruz. Yaşanan haksız rekabetin boyutu ise inanılır gibi değil.”

  “Danıştay, tarihinde görülmemiş bir süratle aldığı kararla kota artışımızı durdurdu.”
  “Bütün bu olumsuzluklara ilaveten bu sene bir başka gariplik yaşandı. Pancar verimindeki düşüş nedeniyle yeterli şeker üretimi yapılamadı ve Türkiye Şeker Fabrikaları her sene Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ihracatçıya tahsis ettiği şekeri veremeyeceğini beyan etti. Bunun üzerine Ekonomi Bakanlığı ihracatçı/imalatçıya dünya piyasalarından şeker ithalatı izni verdi ve 100 bin tona yakın şeker ithal edildi. Böyle bir sıkıntı varken doğal olarak her sene yapılan kota artışımızın yüzde 50 olmasını bekledik. Ama maalesef kotamız sadece yüzde 30 arttırıldı.

  Biz daha bunun şokunu yaşarken ikinci şok Danıştay’dan geldi ve Danıştay, tarihinde görülmemiş bir süratle hareket ederek daha 1 ay bile olmadan yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bildiğiniz gibi yürütmeyi durdurma kararları “Telafi edilemeyecek zararların oluşmasını önlemek” amacıyla veriliyor ve dava sonradan görüşülüp karara bağlanıyor.

  Dün 2014/15 pazarlama yılı bitti ve bugün itibarıyla 2015/16 pazarlama yılı, yani yeni kota yılı başladı. Artık dava lehimize sonuçlansa bile kaybımızın telafisi mümkün değil. Bu karardan Türkiye’ye ihracat yapan ülkelerin dışında hiç kimsenin bir kazancı olamaz. Diğer bir deyişle, bizim kotamızın artışı kimseye zarar vermiyor, kotamızın artmaması veya iptali de kimseye yaramıyor. Yani rakibimiz olarak sayılan pancar şekerinin bu işten kayıp veya kazancı yok. Hele davayı açanların ise hiç ilgisi yok.

  Bana göre herkes şapkasını önüne koyup bir kez daha düşünmeli. Ülkemizin, çiftçimizin, tarım ve gıda sektörümüzün daha fazla kaybetmeye tahammülü olmadığı ortadadır.”

  Bu haber 59483 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Ekonomi

  Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı: En kısa sürede sokakları pazarlardan kurtaracağız

  Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı: En kısa sürede sokakları pazarlardan kurtaracağız İşte detaylar...

  Orhangazi Belediyesi’nin 2019 Mali Yılı Performans Programı mecliste kabul edildi

  Orhangazi Belediyesi’nin 2019 Mali Yılı Performans Programı mecliste kabul edildi İşte detay...

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi