Haber Sitem

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SON YORUMLANANLAR

  Arefe, Arafât, Bayram ve Dua

  Arefe, Arafât, Bayram ve Dua

  Tarih 23Eylül2015, 10:26 Editör Haber Editörü

  Bu güzel günleri ve vakitleri nasıl değerlendirebilirizin cevabı niteliğinde muhteşem bir yazı...

  Arefe, yalnız Zilhiccenin 9. günüdür. Başka güne Arefe denmez. Arefe günü sabah namazından, Kurban bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar, erkek-kadın herkes, cemaatle kılsın, yalnız kılsın, 23 vakit farz namazda selam verir vermez, (Allahümme entesselam…) demeden önce, bir kere, vacip olan teşrik tekbirini söylemeli, yani, (Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahil-hamd) demelidir. 

   

  Camiden çıktıktan veya konuştuktan sonra, artık teşrik tekbirini okumak gerekmez. (Halebi)

  “Arefe günü oruç tutana, Âdem aleyhisselamdan, Sûr’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.” [R. Nasıhin]

  “Arefe günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir.” [Taberani]

  “Arefede tutulan oruç, iki bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunda cihad için verilen iki bin ata bedeldir.” [T. Gafilin]

  “Arefe günü [Besmele ile] bin İhlas okuyanın günahları affolup duası kabul olur.” [Ebuşşeyh]

  “Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.” [Müslim]

  “Arefe günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.” [Taberani]

  “Şeytan,Arefe gününden başka bir günde daha zelil,rezil,hakir ve kinli görülmez.”  [İ. Malik]

  “Allahü Teâlâ, Arefe günü kullarına nazar eder. Zerre kadar imanı olanı affeder.”[Gunye]

  “Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi, Berat ve Arefe gecesi.” [İsfehani]

  “Arefe gecesi ibadet eden, Cehennemden azat olur.” [S. Ebediyye]

  “Duanın faziletlisi, Arefe günü yapılanıdır.” [Beyhaki]

  “Arefe gününe hürmet edin! Arefe,Allahu Teâlânın kıymet verdiği bir gündür.” [Deylemi]

  “Arefe günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.” [Taberani]   

   

  Yeryüzündeki bütün mazlumların acılarının dinmesi duasıyla;Arefe gününüzü,Kurban bayramınızı gönülden tebrik eder, iki cihan saadeti dilerim.Sizin yapacağınız duaya katkı olur temennisiyle başbaşa bırakıyorum: 

  Her şeye her şeyden daha yakın ve hiçbir şey kendisinden uzak kalıp gizlenemeyen ve el açıp yakarışa geçenlerin dualarına mutlaka icabet buyuran âlemlerin Rabbi Allah’a O’nun ilmi adedince hamd ü senâ ediyor; insanlığın medar-ı iftiharıPeygamber Efendimiz , O’nun pırıl pırıl ailesine, yıldızlar kadar ulvî arkadaşlarına binlerce salât ü selam gönderiyor; gönlümüzü ellerimizin arasına alıp rahmeti sonsuz Rabbimiz’den Efendimiz-S.A.V-in her anlamda(tebliğde,temsilde,kemiyet ve keyfiyette…)bereketler ihsan etmesini diliyor ve dileniyoruz.   

   

  Ey Rab! Bütün dileklerimizi kabul buyur ve bunları kabulünü vicdanlarımıza duyur; aç ve yalnızlıkla tir tir titreyen kalblerimizi iman ve itminanla doyur. Ciddî bir yol almış sayılmasak da yıllar var hep yollardayız. Ufkumuz gam ve kederle tülleniyor. Önümüzdeki engebeler beşer takatini aşkın görünüyor. Ümmet-i Muhammed (aleyhissalâtü ve’t-teslîmât) perişan, derbeder ve ızdırap içinde.. Müslümanlık gelenek ve göreneklerin darlığına mahkum.. ibadet ü tâat kültür televvünlü.. duygular, düşünceler fantezilere emanet.. mücadelelerin esası da çıkarlar, menfaatler, ırkî mülâhazalara dayalı. Ölenler bir hiç uğruna ölüyor, öldürenler işledikleri cinayetleri mücahede sayıyor.   

   

  Ya Rab! Önümüzdeki şu upuzun hayat yolculuğunda, bizi kendi idrak ve ihsaslarımızın darlığıyla baş başa bırakma; akıllarımızı inhiraf ve sürçmelerden, nefislerimizi cismânîliğin baskılarından, gönüllerimizi de hevâ ve heveslerin öldürücü oklarından sıyanet eyle. Kapının kullarını; ilimde kibr u gururdan, ibadette riya ve gafletten ve duygularına renk attıran ülfetten koru. Sen’in yolunda yürüyor gibi görünüp Sen’den uzaklaşmak, kurbet atmosferinde iç içe firkat yaşamak, hep rızadan söz edip gazap arkasından koşmak ne acıdır! Sen bizi kazanç yolu sanılan bu tür haybet vadilerinde ömür tüketmekten muhafaza buyur.   

   

  Ey çaresizler çaresi! Sebeplerin sukût ettiği, içtimaî ahvalin boz-bulanık bir hâl aldığı, her yanda zalimlerin “hay­huy”unun duyulduğu, yığınların çaresizlikle kâh sağa, kâh sola toslayıp durduğu şu karanlık günlerde, zulmet zulmet içinde kıvrananlara nezdinden bir ışık gönder.. sonsuz kudretinle bütün zulüm ve haksızlık ateşlerine bir su serp.. şeytanın ocaklarını söndür ve iblislerin boyunlarına çözemeyecekleri tasmalar geçir. 

   

  Ey Rahman ve Rahim Rabbimiz! Sen elimizden tutmazsan, bu mekkâr, bu gaddar hasımlar karşısında kendi kendimize ayakta duramayız. Aksine maiyyetinde olursak, o zaman da hiçbir şeyden korkmayız. Bizleri şeytanın bu kabil ağlarına takılıp helâk olmaktan, kalbimizi şeytana kaptırmaktan, şeytana kalb kaptıranlarla beraber bulunmaktan muhafaza buyur. Bize yeni bir “ba’sü ba’de’l-mevt” lütfeyle; başlarımız önümüzde, boynumuz buruk, gönüllerimiz kırık, Sen’den ayrı düşmenin hacâletiyle iki büklüm ama fevkalâde ümitli ve Sen’den eminiz. Bizi bir daha yalnız bırakmamanı diliyoruz. Nedametlerimizi gönül heyecanlarımız ve gözyaşlarımıza emanet ederek bize ruhta, gönülde, sırda diriliş bahşetmeni diliyoruz. Kabul edersen bu Sen’in şanındandır. Reddedersen bu da bizim için apaçık bir hüsrandır. Şanına düşeni yapman ne hoş.! İstihkakımıza göre muamelen ne acı..!   

   

  Ey ahdinde Vefâlı! Ey vefâsında Kuvvetli! Ey kuvvetinde Yüce! Ey yüceliğinde Yakın! Ey yakınlığında Latîf! Ey lütfunda Şerîf! Ey izzetinde Azîm! Ey azametinde Mecîd! Ey yüceliğinde Hamîd! Sen bütün kusurlardan, aczden, şerikten ve noksan sıfatlardan münezzehsin! Senden başka ilâh yok ki, bize imdat etsin! Eman ver bize, Senden eman istiyoruz! Bizi Cehennem azabından halâs et! 

  Ahiret Âleminin de sahibi Hamîd ve Hakim Rabbimiz'den diliyor ve dileniyoruz; 

  Bizi Hazreti Ahmed ü Mahmud u Muhammed Mustafa'nıLivâü-l Hamdi altında Hammâdûn cemaati olarak Hamd'e eren kullarından eyle.

  Allah’ın selamı ve bereketi  tüm mü’min ve mü’minelerin üzerine olsun…  Âmîn... 

  BAYRAM O BAYRAM OLA 

  Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi'nin hocaları; Alvarlı Efe hazretlerinin dua formatındaki şiiri ilahi olarak bestelenmiş. Dua niyetine dinlemeye doyamayacağınız bir ilahiyi hediye olarak kabul buyrun lütfen: 

  http://youtu.be/ofThBp5tox8  

  Ve bundan mülhemen yazılmış şiirin linki: 

  http://www.namehaber.com/yazi/munevver-sevinc/9097-gariplerin-bayrami

  MÜNEVVER SEVİNÇ - NAME HABER

  Bu haber 74147 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Güncel

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Bu işin arkasında nelerin olduğunu hâlâ anlamadık mı?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Bu işin arkasında nelerin olduğunu hâlâ anlamadık mı? İşte detay...

  AK Parti İstanbul Milletvekili Av.Serkan Bayram'dan Kadir Gecesi ve Ramazan Bayram mesajı

  AK Parti İstanbul Milletvekili Av.Serkan Bayram'dan Kadir Gecesi ve Ramazan Bayram mesajı İşte detay...

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi