Haber Sitem

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Günlük Fal

   

  Günlük falınızı Okuyun
   
    Astroloji.org 'un desteğiyle

   
  Patent Nedir?

  Patent Nedir?

  Tarih 23Aralık2015, 10:47 Editör Haber Editörü

  İnsan zekasının ürünü olan buluş, probleme çözüm getirebilmelidir.

  Buluş, teknoloji ve tarım alanındaki uygulamalara getirilen çözümler ve sorunlara karşı yaratıcı yöntem olmaktadır.
   
  Patent resmi kuruluşlar tarafından verilen bir belgedir. Buluş sahibine buluşunu belirli bir süre üretme, kullanma, satma hakkı tanır. Patentli üründen kişiler ve firmalar kadar ülkeler de ilgilenmektedir. Ülkenin gelişmişlik düzeyini belirleyen patentlerdir. Buluşuna patent alan kişi resmi yollardan ürününü kullanma hakkı almış olur. Patenti olan buluşu sahibi dışında kimse kullanamaz. Patentin koruma süresince patent sahibinin ürünüdür.
   
  Marka tescili ile patent benzerlik göstermektedir. Her ikisinde de tescili yapıldıktan sonra devlet koruması altındadır. İzni olmadan kimsenin kullanma hakkı olmamaktadır.
   
  Patent hem buluş sahibinin haklarını korur hem de ülke ve uluslararasında da öneme sahip olmasını sağlar. Patent tescili ile ürün korunur ve tanınmasına olanak sağlar. Buluşu yapmak için uğraşan kişiler zaman, emek ve para harcarlar. Patent tescili ile ise yaptıkları buluşu duyurur ve toplum içinde bilinmesini sağlarlar. Ayrıca koruma altına da almış olurlar.
   
  Buluş sahibi yaptıkları buluşa patent aldığı taktirde izinsiz üretim ve kullanım olanağını ortadan kaldırmış olurlar. Kendi izinleri olmadan ürünün satışı, ihracatı yapılması mümkün olmaz. Patent buluş sahibi ile vatandaşlar arasında sözleşme niteliği taşır. Böylelikle herkes yeni üründen haberdar olur.
   
  Patent başvuruları marka patentinde olduğu gibi Türk Patent Enstitüsü’nden alınmaktadır. Başvuru yapmadan önce buluş sahibi buluşun tekniğini, benzer konularda patent almış buluşları kontrol etmelidir. Buluşunun özgünlüğünü kontrol ettirir. Böylelikle başvuru yaptığında olumlu ya da olumsuz olma olasılığını kafasında tasarlamış olur. Patent alabilmek için gerekli koşulları taşıyıp taşımadığını kontrol etmelidir. Var olanlardan yeni olması dışında sanayiye uygulanabilir özelliği de bulunmalıdır.
   

  Bu haber 48730 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Teknoloji

  AR-GE çalışmaları ile ses getiren İstinye Üniversitesi, Prof. Dr. Çetin Kaya Koç liderliğinde yapılandırılan Mühendislik Fakültesinin gücünü kullanarak Tıbbi Yapay Zeka Araştırma ve Uygulama Merkezini açtı

  AR-GE çalışmaları ile ses getiren İstinye Üniversitesi, Prof. Dr. Çetin Kaya Koç liderliğinde yapılandırılan Mühendislik Fakültesinin gücünü kullanarak Tıbbi Yapay Zeka Araştırma ve Uygulama Merkezini açtı İşte detay...

  İstinye Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin projesi, TÜBİTAK tarafından kabul edildi

  İstinye Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin projesi, TÜBİTAK tarafından kabul edildi İşte detay...
  İngiltere'nin mülteci politikasına ağır eleştiri01Kasım2015

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Gazeteler

  GÜNÜN KARİKATÜRÜ
   


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi