Haber Sitem

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Mobilyalar düğün sonrasına kalırsa ne yapılmalı?

  Mobilyalar düğün sonrasına kalırsa ne yapılmalı?

  Tarih 24Haziran2015, 10:28 Editör Haber Editörü

  Düğün günü gelene kadar gelinliğin hazırlanmaması veya mobilyaların düğünden üç gün sonra teslim edilmesi gibi telafisi imkânsız ihmaller karşısında hakkınızı nasıl arayacaksınız?

  Ülkemizde Haziran, Temmuz ve Ağustos; düğünlerin en çok yapıldığı aylardır. Tabi düğün, çiftler açısından mutluluk anlamına geldiği kadar gerekli hazırlıkların tamamlanması stresi de demek. Beyaz eşya, mobilya, halı, perde, gelinlik vs. Bütün bu ihtiyaçlar düğünden önce bitmek zorunda. Ancak bazı hâllerde satıcılar rahat davranıp, müşterilerine ciddî mağduriyetler yaşatabiliyor. Peki, düğün günü gelene kadar gelinliğin hazırlanmaması veya mobilyaların düğünden üç gün sonra teslim edilmesi gibi telafisi imkânsız ihmaller karşısında hakkınızı nasıl arayacaksınız?
   
  MANEVÎ ZARAR DAVASI AÇILIR
  Böyle bir durumda öncelikle alınan ürünün teslim edilmemesinden doğan maddî zararınızın tazminini talep edebilirsiniz. İkincisi ürünün vaktinde teslim edilmemesi nedeni ile yaşanılan stres, gerginlik, keder ve üzüntüye bağlı manevî zararınızın karşılanmasını da en tabi hakkınız olarak isteyebilirsiniz.
   
  Mesela, nişanlınızla fazlası ile ünlü bir mobilya mağazasına gittiniz. En çok beğendiğiniz mobilyaları seçtiniz ve ödemenizi yaptınız. Teslim tarihi için de düğün gününden 20 gün öncesini belirlediniz. Teslim günü geldi çattı ama mobilyalar getirilmedi. Aradınız bir hafta sonra teslim edileceği söylendi. Bir hafta sonra yine gelmedi. Düğüne bir hafta kaldı. Kız tarafı çeyiz açmak için gelecek ama mobilyalar hâlâ gelmedi. Derken düğün oldu evinize geçtiniz ama yine mobilyalar yok. Kâbus gibi bir senaryo ancak bunlarla karşılaşan insanlar var maalesef. Yaşadığınız strese mi üzülürsünüz yoksa yaşanan aile içi huzursuzluklara mı... Çık işin içinden çıkabilirsen!
   
  İLK İŞ NOTER İLE İHTARNAME
  Yaşadıklarınızın telafisi hiçbir şekilde mümkün olmayacak. Fakat çekilen sıkıntıyı azaltabilecek imkânları hukuk size sağlıyor. Öncelikle mobilyalar hâlâ teslim edilmemişse noter kanalıyla bir ihtarname çekerek sözleşmeye aykırı davranan satıcıdan ödediğiniz paranın iadesini talep edebilirsiniz. Mobilyalar gelmişse de gecikmeden kaynaklanan maddî zararınız varsa da bütün bu zararın karşılanmasını isteyebilirsiniz. Ve en önemlisi de bu süreçte yaşanılan sıkıntılar için manevî tazminat davası açabilirsiniz. Düğün hazırlıklarına şahitlik eden aile bireylerini de tanık dinletebileceğiniz bu davada büyük ihtimalle manevî tazminata hak kazanıp sıkıntıları bir nebze unutabilirsiniz.

  Bu haber 53361 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Güncel

  Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’dan Cumhuriyet Bayramı mesajı

  Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’dan Cumhuriyet Bayramı mesajı İşte detay...

  Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’dan Cumhuriyet Bayramı mesajı

  Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’dan Cumhuriyet Bayramı mesajı İşte detay...

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi