Haber Sitem

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  İmar barışında lider kuruluş Özanadolu Yapı Denetim hiz.ltd.şti.

  İmar barışında lider kuruluş Özanadolu Yapı Denetim hiz.ltd.şti.

  Tarih 08Mayıs2018, 18:45 Editör Haber Editörü

  İşte detay...

  TANITICI REKLAM

  Özanadolu Yapı Denetim Hizmetleri Ltd. Şti. sahibi İnşaat Mühendisi İsmet Ertekin ile imar barışı konusunda şunları ifade etti:
   
  Ülkenin çok önemli sorunu olan kaçak yapılaşmanın sonucunda, sağlıklı bir yapı envanteri bulunmadığından böyle bir kanunun çıkması her yönden ülke için çok faydalı olacaktır. Yapıların öncelikle son durumları ile kayıt altına alınacaktır. Bu yapıların depreme dayanıklı olup olmadığı tespit edilecektir. Kapsadığı alan ve nitelik açısından imar barışı = imar affı, Türkiye Cumhuriyeti hudutları dahilinde doğal sit alanları, ören yerleri ve İstanbul sur içindeki arkelojik yapılar, 1 grup eski eserler ile boğaziçindeki kıyı şeridi ile öngörünümdeki binalar hariç ruhsatsız ve ruhsat eklerine aykırı tüm yapıları kapsamaktadır. Burda önemli olan yaptırımlardan devam eden mahkemelerin iptal olması, imar para cezalarının ve yıkım kararlarının kaldırılıyor olması ile hem yargının hem belediyelerin bu konudaki çözümsüzlükleri kaldırılıyor hem de vatandaş ile bir nevi barış sağlanıyor..                         
   
  Yapılar zaten kullanılmakta olduğu için belediyeler kullanım amacına göre vergilerini alamamaktaydılar, vatandaş elektrik su ve doğalgaz hizmetlerinden yararlanamıyorlardı. Yararlananlar ise şantiyeye su ve elektrik almış gibi çok yüksek fiyatlarla bu hizmetleri almaktaydılar. Bir kısım vatandaş ise tankerlerle su taşımaktaydılar, binalarına Forya'da çok sayıda böyle bina mevcuttur. Vatandaş şimdi binasının son halini öğrenecek isterse riskli yapı sınıfına sokup yenisini yaptıracak, isterse bu belge ile elektrik su doğalgaz hizmetleri ile tapudaki alım - satımlarında, banka kredilerinde bu kanun ile büyük kolaylıklara sahip olacaktır. İsterlerse arsa ve bina rayiç bedelleri toplamının %9'u kadar harç bedeli yatırdıkları taktirde cins tashihi yaptırıp kat mülkiyeti tapularını alabileceklerdir. Bu işleri yapacak kuruluşların başında özellikle bizim gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca lisanslandırılmış yapı denetim şirketleri faaliyet göstereceklerdir. Bu şirketler içinde riskli yapı tespiti lisans belgesine sahip şirketler bu işin öncülüğünü yapacak lisanslı kuruluşlardır. Bu şirketlere müracaat ederek bilgi alabilirsiniz. Kayıt yaptırabilirsiniz. Sözleri ile röportajı tamamlamıştır.
   
   
  TANITICI REKLAM

  Bu haber 15761 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Ekonomi

  Hüseyin Bozkurt: Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan'ın çok büyük katkıları oldu, çok teşekkür ediyoruz

  Hüseyin Bozkurt: Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan'ın çok büyük katkıları oldu, çok teşekkür ediyoruz İşte detaylar...

  İşte Üsküdar Belediyesi'nin ücretsiz pazar servisleri güzergah ve saatleri

  İşte Üsküdar Belediyesi'nin ücretsiz pazar servisleri güzergah ve saatleri İşte detaylar...

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi